کارگاه خصوصی مسافران کنگره 60، روز سه‌شنبه 97/05/02
چهارشنبه 3 مرداد 1397 ساعت 09:37 ق.ظ | نوشته شده به دست مسافر مهدی | ( نظرات )
دهمین جلسه از دوره هشتم، از سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60، نمایندگی عطّار نیشابور، ویژه مسافران، روزهای سه‌شنبه مورّخ 1397/05/02، با استادی: کمک راهنمای محترم آقای محمود، نگهبانی: آقای محمد، دبیری: آقای محسن، با دستور جلسه: "وادی یازدهم و تأثیر آن بر روی من" رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

سلام دوستان محمود هستم یک مسافر؛

خداوند را شاکرم که یک‌بار دیگر در این جایگاه قرار گرفتم تا در کنار شما آموزش بگیرم. دستور جلسه وادی یازدهم است. وادی‌ها برگرفته از قوانین الهی هستند. قوانین الهی از طرف خداوند نازل شدند تا منِ محمود که باقدرت اختیار قدم به هستی نهاده‌ام، برای یافتن راه چراغی به دست داشته باشم و بتوانم با استفاده از این قوانین بهترین شرایط زیستن را برای خودم فراهم کنم. نه اینکه عذاب بکشم و در عذاب زندگی کنم. این قوانین آمده‌اند تا من را از تاریکی‌ها و ظلمت خارج کنند و از چاه بیرون بکشند. من فکر می‌کردم زندگی خوبی دارم درحالی‌که در قعر ظلمت و تاریکی بودم و این ناشی از جهل و نادانی من بود. چون دانش و آگاهی نداشتم، فکر می‌کردم بهترین زندگی زیستن در قعر چاه است و ازآنجایی‌که انسان موجودی است لذت‌جو؛ من هم همیشه به دنبال لذت‌ها بودم، آن‌هم از نوع لذت‌های زودگذر؛ حال این لذت از چه طریقی به دست می‌آمد مهم نبود. قبل از کنگره یا خودم نمی‌خواستم از چاه بیرون بیایم یا اینکه تاریکی چاه چنان مرا مسخ نموده بود که به سمت نور و روشنایی و دهانه چاه نگاه نمی‌کردم. 

خدا را شاکرم که با کنگره آشنا شدم و به کنگره آمدم. طنابی انداختند، من به این طناب چنگ زدم و تمام تلاش خودم را کردم که از این چاه بیرون بیایم. نمی‌گویم که به‌طور کامل از چاه بیرون آمده‌ام؛ چراکه هنوز خیلی کارها باید انجام دهم. تغییر به‌راحتی و به‌آسانی امکان‌پذیر نیست. وادی اول می‌گوید: تفکر؛ انسان در مورد هر کاری که می‌خواهد انجام دهد باید تفکر کند. من می‌خواهم از چاه بیرون آمده و از تاریکی‌ها به سمت روشنایی‌ها بیایم، در مرحله اول نیاز به تفکر دارم. چرا و چگونه باید بیرون بیایم؟ باید در موردش تفکر کنم! وادی دوم می‌گوید: هیچ موجودی به جهت بیهودگی قدم به حیات نمی‌نهد. من باید بدانم بیهوده قدم به هستی نگذاشته‌ام و جالب اینجاست که این قوانین را هر دین و مذهب و هر کشوری قبول دارد؛ یعنی یک مسیحی، زرتشتی، بودائی و ... قبول دارد که با تفکر ساختارها آغاز می‌شود و این مخصوص یک دین نیست که بگوییم چون ما مسلمانیم پس این وادی مخصوص ما است. یک مسیحی یا یک بودائی می‌داند که هیچ موجودی جهت بیهودگی پا به هستی نمی‌گذارد، هر انسانی می‌داند که صفت گذشته در انسان صادق نیست، چون انسان جاری است. ممکن است انسانی سالیان سال خوب بوده و عبادت کند، اما هفتادسال عبادتش یک‌شبه به باد برود. این‌که می‌گوید صفت گذشته در انسان صادق نیست، فقط در مورد صفات مثبت نیست بلکه در مورد صفات منفی نیز صادق است. می‌تواند یک آدم خوب تبدیل به یک آدم بد شود و بالعکس می‌تواند یک انسان معتاد، اعتیاد را درمان کند. قرار نیست که تا آخر عمر معتاد باقی بماند یا در کارهای ضد ارزشی غرق باشد. باید چه‌کارهایی انجام دهیم که تغییر کنیم و باید چه کنیم که بتوانیم صفت گذشته‌مان را عوض کنیم؟ هرکس فقط یک‌بار کتاب وادی‌ها را خوانده باشد می‌داند که فقط یک‌راه وجود دارد نه بیشتر و آن‌هم تزکیه و پالایش است و هیچ راه دیگری وجود ندارد. باید چه کنیم که از ظلمت بیرون بیاییم و به این مرحله برسیم؟ تزکیه و تصفیه و پالایش چگونه انجام می‌شود؟ اول تفکر سالم می‌خواهد و اینکه من بخواهم خوب شوم. آیا می‌خواهم خوب شوم یا نه؟! بعد از تفکر سالم باید ایمان قوی داشته باشیم. اگر مسیحی هستم باید ایمان داشته باشم، اگر بودائی هستم همین‌طور...

اگر مسافر هستم و زیر چتر کنگره هستم باید به وادی‌ها و قوانین کنگره ۶۰ ایمان و اعتقاد داشته باشم. اگر ایمان نداشته باشم نمی‌توانم چیزی برداشت کنم. فقط ۱۰ ماه، ۱۱ ماه آمده‌ام و اعتیادم را درمان کرده‌ام و رفته‌ام. نمی‌گویم درمان اعتیاد کار آسانی است، ولی اینکه من ده ماه فقط روی قطع مصرف موادم کارکنم و بروم، مسلماً به نتیجه خوبی نمی‌رسم. من با همین تصور وارد کنگره شدم اما در ادامه مسیر فهمیدم که من به‌هم‌ریختگی‌هایی در درون خودم دارم که به‌مراتب بدتر از اعتیاد است؛ تفکر غلط و اشتباه، حرکت در مسیر ضد ارزش‌ها و ... من یک جهان‌بینی اشتباه و پوچ را برای خودم ساخته بودم و وقتی به کنگره آمدم فهمیدم مصرف مواد و اعتیاد من در برابر این‌همه مشکلات و به‌هم‌ریختگی‌های من بسیار کوچک و ناچیز است. این‌گونه نیست که من با قطع مصرف مواد بتوانم ادعا کنم که شاخ غول اعتیاد را شکسته‌ام؛ چراکه هنوز به این آموزش‌ها نیاز دارم، برای اینکه بتوانم تغییر کنم. وادی دهم می‌گوید: تفکر سالم، ایمان سالم، عمل سالم، حس سالم و عقل سالم؛ باید روی این موارد کارکنم و آموزش‌های لازم را فرابگیرم تا به عشق سالم برسم؛ اما نه آموزشی! آموزش‌های اشتباه هم وجود دارد. منظور از آموزش؛ آموزش سالم و صحیح در جهت صراط مستقیم است تا به چشمه جوشان که در وادی یازدهم است، تبدیل شوم. یک چشمه برای این‌که جوشش داشته باشد نیاز به منابع زیرزمینی آب دارد. باید آب از یکجایی بیاید و جمع شود، آنگاه از سرچشمه بیرون بیاید وقتی تبدیل به چشمه شد راه می‌افتد و تبدیل به رود خروشان می‌شود. 

این‌یک مثال از طبیعت است و این قانون در مورد انسان هم صادق است. منظور از منابع ذخیره آب، منابع اطلاعاتی است. متون و نوشتارهای آموزشی کنگره منابع اطلاعاتی در مسیر دانایی هستند تا با استفاده از این منابع، سطح دانایی ما بالا برود و سپس تبدیل به رود خروشان می‌شویم؛ یعنی پر از انرژی می‌شود و انرژی کسب می‌کند. یکی از راه‌های کسب انرژی خدمت کردن است؛ خدمت از سر عشق حال مرا خوب می‌کند و من به این خدمت احتیاج دارم. بسیارند افرادی که منتظر هستند دیگران بیایند و آن‌ها را شاد کنند و عملاً خودشان هیچ کاری در جهت کسب این شادی و نشاط انجام نمی‌دهند. کسب انرژی و بانشاط بودن منوط به خدمت کردن است. در کنگره خدمت می‌کنیم، یاد می‌گیریم و در بیرون از کنگره اولین جایی که باید خدمت کنم در خانواده خودم است و به همسر و فرزندانم است. ما باید این خدمت کردن را به فرزندانمان نیز بیاموزیم. وقتی‌که من به خانواده خودم خدمت می‌کنم، ظاهراً این‌گونه تصور می‌شود که حال آن‌ها خوب می‌شود، اما این من هستم که انرژی کسب می‌کنم و حالم خوب می‌شود. این را تمام کسانی که خدمت خالصانه داشته‌اند به‌خوبی درک می‌کنند.

از اینکه سکوت کردید و به صحبت‌های من گوش کردید، متشکرم.


تایپ و نگارش: مسافر حسین (لژیون پنجم)

عکاس: مسافر محسن (لژیون سوم)


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی خصوصی مسافران کنگره 60 روزهای سه شنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر محمود چهارشنبه 3 مرداد 1397 12:51 ب.ظ
خداقوت به بچه های سایت ممنون از خدمت خالصانه شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: