دهمین جلسه از دوره هشتم، از سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60، نمایندگی عطّار نیشابور، ویژه مسافران و همسفران، روزهای پنج‌شنبه مورّخ 1397/05/18، با استادی: آقای داوود، نگهبانی: آقای احمد، دبیری: آقای مهدی، با دستور جلسه: "وادی سیزدهم و تأثیر آن بر روی من"، رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

سلام دوستان داوود هستم یک مسافر؛

از نگهبان و دبیر جلسه متشکرم که به من اجازه دادند یک‌بار دیگر این جایگاه را تجربه کنم تا بتوانم خدمت کنم و آموزش بگیرم. دستور جلسه امروز وادی سیزدهم است؛ پایان هر نقطه، سرآغاز خط دیگری است. در این وادی مباحث مختلفی مانند تغییر، تبدیل، ترخیص، یوم‌الفصل، انسان‌های تک بُعدی، انسان‌های دو بُعدی، عشق، عقل، ایمان و ... مطرح می‌شود که در هر صفحه آن مطالب بسیار زیادی است که هر شخصی اعم از مسافران و همسفران کنگره و یا سایر انسان‌ها می‌توانند در جهت بهتر زیستن از آن‌ها استفاده کنند. ما می‌دانیم که از اتصال دو نقطه یک خط به وجود می‌آید. وقتی به مدرسه می‌رفتیم و معلم به ما دیکته می‌گفت؛ وقتی جمله‌اش تمام می‌شد، می‌گفت: نقطه سر خط؛ یعنی با رسیدن به انتهای جمله و گذاشتن نقطه پایان، جمله‌ای دیگر و خطی دیگر آغاز می‌شد. اگر بخواهیم در خودمان و زندگی‌مان تغییر ایجاد کنیم، باید با پایان هر نقطه و هر خط، خط جدیدی آغاز کنیم. مثلاً در کسب‌وکار من مشغول به کاری می‌شوم، اما پس از چندی به بن‌بست می‌رسم. این بدین معنی نیست که دست از تلاش بردارم و کار را رها کنم؛ بلکه باید شیوه و روش خود را تغییر دهم. روشی را که تا امروز استفاده می‌کرده‌ام، پایان بدهم و متد و روش جدیدی را آغاز کنم. در زندگی شخصی و روابط اجتماعی در مسیر غلط هستم و راهم اشتباه است، باید یک نقطه بگذارم و به آن خاتمه دهم و یک خط جدید و راه جدید در پیش بگیرم و در مسیر درست و عقلانی گام بردارم.

این وادی به ما می‌گوید: برای تبدیل‌شدن باید تغییر کنیم و این تغییرات باید به‌آرامی و در طول زمان در ما ایجاد شود. مثلاً یک فرد مصرف‌کننده نمی‌تواند یک‌شبه تغییر کند و تبدیل به فردی سالم شود بلکه باید حداقل ۱۰ ماه زمان را سپری کند و باید این تغییرات هم در جسم و هم در افکار و اندیشه او ایجاد شود. اگر تغییرات در جسم و فیزیولوژی من ایجاد شود، اما افکار و اندیشه‌ام تغییر نکند، فقط قطع مصرف مواد نموده‌ام و در ادامه مسیر حتماً به بن‌بست می‌رسم. وقتی‌که یک بذر در دل خاک قرار می‌گیرد، باگذشت زمان تغییر می‌کند؛ جوانه می‌زند و تبدیل به گیاه می‌شود، درخت می‌شود و میوه می‌دهد و اینجاست که ترخیص می‌شود. در بحث درمان هم تغییرات به‌آرامی و اندک‌اندک در من ایجاد می‌شود؛ اما مسئله مهم خواسته من است و اینکه خودم بخواهم تغییر کنم. انسان دائماً در حال تکامل است و به پایان هر نقطه که برسد خط دیگری پیش روی او قرار می‌گیرد و آغاز می‌شود و به این پایان نقطه و آغاز خط جدید؛ یوم‌الفصل می‌گویند. یوم‌الفصل‌های زیادی در زندگی انسان وجود دارد؛ مانند ازدواج، طلاق، لحظه‌ای که فرد اعتیاد پیدا می‌کند و ... همه این‌ها یوم‌الفصل است و یک مرحله جدید پیش روی فرد قرار می‌گیرد و آغاز می‌شود. حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا در یوم‌الفصل زندگی و لحظه‌ای که انسان به نقطه پایان زندگی خودش می‌رسد؛ اگر انسان مصرف‌کننده مواد، الکل و ... بوده و درگیر بیماری اعتیاد باشد آیا در جهان دیگر و بُعد بعدی هم این بیماری همراه او هست؟ جناب مهندس می‌گویند: آری! چون اعتیاد بیماری است که ریشه در جسم، روان و جهان‌بینی فرد دارد و حتی افکار و اندیشه فرد را هم درگیر می‌کند. بیماری اعتیاد فقط یک بیماری جسمی نیست که با از بین رفتن جسم و نابود شدن جسم از بین برود.

از هر نقطه و خطی که آغاز کنیم؛ در طول مسیر گرفتاری‌ها و مشکلات زیادی پیش روی ما است، اما چیزی که مسیر را برای ما زیبا می‌کند پیدا کردن کلید حل مشکلات است و اینکه چگونه و از کجا کلید را بیابم؟ یا اگر در خطی به بن‌بست رسیدم، چگونه به آن پایان بدهم و خط جدیدی آغاز نمایم؛ اما بزرگ‌ترین و زیباترین عمل آن است که با پیدا کردن یک کلید بتوانی رنج انسان‌ها را کم کنی! مانند دانشمندانی که برق، هواپیما و ... را اختراع کردند یا داروی درمان بیماری‌ها را کشف نمودند و ساختند. روش DST هم کلیدی است که با پیدا شدن این کلید توسط جناب مهندس رنج انسان‌های زیادی کم شد و از بین رفت و هنوز هم ادامه‌دار است. پس بهترین خط و عمل خطی است که بتوان رنج انسان‌ها را کم نمود. انسان اختیار کامل دارد که در طول حیات و زندگی خود هر خطی را که دوست دارد انتخاب کند؛ خواه این خط زشت باشد یا زیبا! اما برای رفتن به سمت خطوطی که زیبا باشد؛ تلاش و کوشش لازم است و مستلزم تحمل سختی‌ها و مشکلات مسیر است و نباید از سختی‌ها هراسی به دل راه داد. من با ورود به کنگره و قدم گذاشتن در مسیر درمان اعتیاد می‌خواهم خط جدید و زیبایی در زندگی خود ایجاد و آغاز نمایم؛ اما نباید از سختی‌ها و مشکلات این مسیر غافل شوم، بلکه باید همه سختی‌ها را به جان خریده و با آن روبه‌رو شوم و روش غلبه بر آن‌ها را بیابم و بیاموزم.

کار، تفریح، پول، تحصیلات، عشق و ... همگی خطوط زندگی هستند و برای داشتن یک زندگی مطلوب باید تعادل را در تمام این خطوط رعایت نمود. نمی‌توان فقط به دنبال ورزش یا تحصیلات و یا جمع‌آوری پول بود و از بقیه موارد غافل بود و به آن‌ها توجهی نکرد. باید از افراط‌وتفریط دوری نموده و در مسیر اعتدال و میانه‌روی که خودش مهم‌ترین خط زندگی است قدم گذاشت. برای اینکه انسان تنها نباشد، بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند، دیگران را دوست داشته باشد و او را دوست بدارند، باید مثلث عشق، عقل و ایمان را به‌خوبی درک کند و به اجرا درآورد و برای رشد و فعالیت در این سه ضلع و یا بهتر است بگویم این سه خط، باید بستر و زمینه آن را فراهم نمود و این بستر و زمینه خط خمر انسان است. اگر خمر درونی انسان به‌خوبی کار کند؛ آنگاه می‌تواند عشق، عقل و ایمان را به‌خوبی حس کند و به اجرا درآورد. این خط خمر را من با مصرف الکل، مواد و ... خراب کردم و از کار انداختم و امروز آمده‌ام به کنگره تا آن را بازسازی کنم؛ چراکه قدرت و انرژی که خمر درونی انسان به او می‌دهد از هرگونه مواد مخدر و محرک بیرونی بیشتر و بالاتر است. این مسئله را سفر دومی‌ها به‌خوبی حس می‌کنند؛ چراکه با خدمت کردن محبت کردن و ... کسب انرژی می‌کنند و این انرژی قابل‌مقایسه باانرژی کاذب هیچ‌گونه موادی نیست.

در انتها امیدوارم خطوطی که در زندگی انتخاب می‌کنیم خطوط زیبا و ارزشی باشد، در این خطوط موفق و پیروز باشیم و به سرمنزل مقصود برسیم.

از این‌که سکوت کردید و به صحبت‌های من گوش نمودید، از همه شما متشکرم.


تایپ و نگارش: مسافر حسین (لژیون پنجم)

عکاس: مسافر مهدی (لژیون دوم)


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی عمومی کنگره 60، روزهای پنج‌شنبه ویژه مسافران و همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: