دوازدهمین جلسه از دوره هشتم، از سری کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60، نمایندگی عطّار نیشابور، ویژه مسافران و همسفران، روزهای پنج‌شنبه مورّخ 1397/06/01، با استادی: آقای هاشم، نگهبانی: آقای احمد، دبیری: آقای مهدی، با دستور جلسه: "قضاوت و جهالت"، رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

سلام دوستان هاشم هستم یک مسافر؛

ابتدا از اعتماد نگهبان جلسه که اجازه حضور من و فرصت خدمت و آموزش در این جایگاه، در جمع صمیمی شما را دادند، سپاسگزاری می‌کنم. خیلی خوشحالم که در نمایندگی عطار نیشابور هستم؛ از آرزوهای من بوده که در این نمایندگی حضور داشته باشم. در طول سفر اولم، با وبلاگ نمایندگی عطار نیشابور و حدود هشتادوپنج سی‌دی که زحمت کشیدید و تبدیل به نوشتار نمودید تا هرکسی در هرجایی لازم شد از آن استفاده کند، آشنا بودم و از آن استفاده می‌کردم. دوست داشتم در اینجا حضور پیدا کنم و تشکر کنم از همه عزیزانی که در وبلاگ این نمایندگی صادقانه خدمت می‌کنند و این سی‌دی‌ها که حدود ۴۰۰ صفحه می‌شود بخشی از فعالیت‌ها و زحمات این عزیزان است که من توانستم از آن بهره‌های لازم را ببرم. از تک‌تک شما سپاسگزارم.

مورد بعدی که باید خدمتتان عرض کنم این است که یک اتفاق خوب امروز برای من رقم خورده و آن‌هم این است که بعد از گذشت حدود دو سال و دو ماه از حضور من در کنگره، برای اولین بار است که همسفرم دریکی از جلسات عمومی کنگره ۶۰ و آن‌هم در این نمایندگی شرکت نموده است؛ از ایشان سپاسگزارم و از همین‌جا فرصت را غنیمت می‌شمارم و از تمامی همسفران که بال پرواز مسافر خودشان هستند، سپاسگزاری می‌کنم. تمامی این خوبی‌ها همه باهم جمع شده است و پاداشی است از طرف قدرت مطلق برای من که امروز روز تولدم هست و اینجا در حضور شما هستم.

و اما دستور جلسه قضاوت و جهالت؛

قضاوت و جهالت دو جایگاهی است که خداوند در اختیار تمامی انسان‌ها گذاشت تا آن را تجربه کنند. جایگاه قضاوت متعلق به قدرت مطلق است؛ اما این اجازه را به ما داده است که در این جایگاه قرار بگیریم و البته برای حضور در این جایگاه و قضاوت کردن شرایطی را نیز لحاظ نموده است. اجباراً باید در جایگاه قضاوت قرار بگیریم؛ چراکه از روزی که خلق شدیم و از روزی که به دنیا آمدیم، بر سر دوراهی قرار گرفتیم که کارهای ارزشی را انتخاب کنیم یا کارهای ضد ارزشی!

برای قضاوت کردن باید شرایطی وجود داشته باشد؛ در آرم کنگره ۶۰ هم آمده است: عدالت، معرفت و عمل سالم و برای یک قضاوت درست باید عدالت رعایت شود. چیزی که خداوند در کلام‌الله شریف به آن اشاره نموده است؛ آنجا که می‌گوید: اگر خواستید به مکان قضاوت نزدیک شوید، حتماً عدالت را رعایت کنید. ما در کنگره یاد گرفتیم برای اینکه بتوانیم عدالت را رعایت کنیم، حتماً باید معرفت و عمل سالم داشته باشیم. معرفت همان شناخت است و در هر موردی که می‌خواهیم قضاوت کنیم، باید شناخت و اشراف کامل نسبت به آن موضوع داشته باشیم. وقتی من آگاهی کامل از تمامی جهات مختلف موضوع مورد قضاوت داشته باشم، بازهم نمی‌توانم قضاوت کنم؛ چون مسئله دیگری به‌عنوان عمل سالم در پیش روی من است. قاضی‌هایی که در دادگاه و دادگستری‌ها، پرونده‌ها را بررسی می‌کنند؛ ضمن اینکه تمامی مستندات پرونده را بررسی نموده و مدنظر قرار می‌دهند، صحبت‌ها و دفاعیات دو طرف دعاوی را نیز می‌شنوند و پس از شنیدن صحبت‌های دو طرف و مطابقت دادن مستندات پرونده با واقعیت‌های موجود، اگر به عمل سالم اعتقاد داشته باشند حق را به حق‌دار می‌دهند. یک نکته اینجا نهفته است و آن این است که من می‌توانم با داشتن معرفت و شناخت و با دانستن و انجام عمل سالم، حق را به حق‌دار بدهم.

اما مورد بعدی جایگاه جهالت است؛ جایگاهی که هر یک انسان‌ها در بدو تولد در این جایگاه قرار می‌گیرند. فرزند انسان، جاهل‌ترین فرزند در میان مخلوقات است که روی زمین وجود دارد. خودش را نمی‌شناسد، مواد غذایی خودش را نمی‌شناسد، توانایی حفاظت از خودش را در برابر حوادث ندارد و این جهالت از همان روز اول با او هست؛ اما این سؤال پیش می‌آید که چرا باید یک فرزند انسان، جاهل به دنیا بیاید؟ اگر خداوند را خداوند حکیم و دانا بدانیم که این جهان هستی را بسیار هدفمند و بر اساس نظم و ترتیب و دقت خاصی بنانهاده است، قاعدتاً باید پی ببریم که این جهالت حتماً به نفع فرزند آدم خواهد بود! فرزندی که بداند و آگاه باشد که الآن در چه شرایط ضعفی قرار دارد، بسیار ناراحت خواهد شد از اینکه چرا با این ضعف شدید و این شرایط به دنیا آمده است. غیرازاین هم اگر ما در مورد خیلی از مسائل و اتفاقات زندگی‌مان اطلاعات داشته باشیم، بازهم دچار یک سری نگرانی‌ها و مشکلات می‌شویم. اگر بدانیم کی می‌میریم یا فرزندمان کی از دنیا می‌رود یا قرار است پدر و مادرمان را از دست بدهیم و ...

تنها نادانی و جهالت ما نسبت به این موضوعات است که می‌تواند آرامش و حیات ما را حفظ کند. اینکه در ابتدای هر جلسه ما سکوت می‌کنیم و از جهالت خودمان به خداوند پناه می‌بریم، به این دلیل است که به جاهل بودن خودمان اِقرار داریم و از طرفی هر کس که به این موضوع اشراف کامل داشته باشد؛ برای آموزش خودش اقدام می‌کند و هر گامی هم که بردارد، ارزشی به ارزش‌هایش افزوده می‌شود. آن موقع است که از جایگاه نادانی به جایگاه دانایی صعود خواهیم کرد و در صراط مستقیم قرارگرفته و حرکت می‌کنیم و این‌چنین است که می‌توانیم از این جایگاه هم به نحو مطلوب استفاده کنیم. استاد امین یک سی دی به نام قضاوت دارند، بارها و بارها جناب مهندس در رابطه با قضاوت صحبت کرده‌اند و شرایطی که ممکن است فرد برای خودش رقم بزند و هم به خودش لطمه وارد کند و هم به دیگران صدمه بزند؛ بابت اینکه شرایط لازم را برای قضاوت رعایت نکرده است. برای کمک راهنمای خودم، برای ایجنت و تمام کسانی که در کنگره برای من خدمت می‌کنند؛ اگر جایگاه معرفتی و عمل سالم داشته باشم؛ قضاوتی که از من بروز می‌کند، قضاوت صحیح و درستی خواهد بود؛ اما اگر شناخت کافی نداشته باشم این قضاوت با جهالت یکی خواهد بود و نتیجه بدی را به ارمغان خواهد آورد.

از این‌که با سکوتتان به صحبت‌های من گوش کردید از همه شما سپاسگزارم.تایپ و نگارش: مسافر حسین (لژیون پنجم)

عکاس: مسافر مهدی (لژیون دوم)


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی عمومی کنگره 60، روزهای پنج‌شنبه ویژه مسافران و همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دوشنبه 5 شهریور 1397 07:21 ب.ظ
باسلام خداقوت به حضوراستادگرامی وتمامی خدمتگزاران نمایندگی عطار....
مسافر هاشم یکشنبه 4 شهریور 1397 07:48 ق.ظ
با سلام و با تشکر از شما بابت تلاش صادقانه در سایت و وبلاگ شعبه عطار نیشابور،از علی آقا راهنمای لژیون دوم و سفردومی های این شعبه و در راس از نگهبان فهیم و با محبت جلسه احمدآقا و دبیر محترم جلسه مهدی آقا کمال تشکر را دارم .در پناه حق استوار باشید
مسافرسیدمهدی یزدان_الهیه شنبه 3 شهریور 1397 02:00 ب.ظ
خدااااقوت خدمت استاد دبیر و نگهبان محترم⚘

تشکر ویژه از راهنمای محترم علی آقا و احمد آقا⚘

یک خداااقوت ویژه هم عرض میکنم به کلیه دوستان خدمت گزار در شعبه عطار نیشابوری⚘⚘⚘
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: